Translate

ПОСЕЋЕНОСТ : Укупно приказа странице

Институт ЗАВЕТИНА

Институт ЗАВЕТИНА
Мобаров институт ЗАВЕТИНЕ

КАРНЕВАЛ КРАЈ ШУМСКЕ РЕКЕ

КАРНЕВАЛ КРАЈ ШУМСКЕ РЕКЕ
ПЕСМЕ ИЗ РОМАНА

Издања пријатеља

Издања пријатеља
"Издања пријатеља"

Васељенске новине

Васељенске новине
Newspapers Ecumenical

Феникс

Феникс
Више о овој митској птици

ФЕНИКС

...Постоје многи описи ове легендарне птице која никад није била виђена. Неки сматрају да је феникс првобитни пример ствари које се не могу видети (као што је нпр. Бог) већ се само могу разумети преко њихових имена или атрибута. Неки описују феникса као птицу величине орла; једну половину тела чини орао а другу половину фазан. Други кажу да феникс наликује чапљи, а трећи да је она збир најлепших делова тела свих птица света. Њено име потиче од грчке речи која означава црвену боју, јер се феникс везује за ватру и сунце. Описан је као златна или шарена птица. Неки кажу да феникс никада не једе. Други кажу да он само пије јутарњу росу. Многи верују да ова птица живи сама уАрабији или Етиопији. Али се сви слажу да је то птица огромне лепоте. Најинтересантнија чињеница везана за ову птицу је да се она сматра бесмртном и да се поново рађа из пепела сваке тристоте или петстоте године. Када се ближи крај њеном животном циклусу, феникс скупља ароматичне траве, дрво и зачине из целога света од којих ће начинити за себе ломачу или гнездо. Седећи на гнезду, он би запалио ватру машући крилима или уз помоћ сунчевих зрака. Када његово старо тело сагори, феникс се поново рађа из црва, своје коштане сржи или из јајета које би остало у пепелу, па би затим поново кренуо на свој животни пут од следећих петстотина година....

Вечити чудесни коренови - Сабрани радови (2006)

 

Вечити чудесни коренови - Сабрани радови

Издавач: Заветине
ЦД Мирослав Лукић: Дела: ВЕЧИТИ ЧУДЕСНИ КОРЕНОВИ. - Сабране песме, антологије српске поезије, романи, драме, прозе, књиге есеја и критика, полемике... у 22 тома на 6260 стр. ЦД садржи Напомену издавача, Увод писца. 20 дела. Фолдер "Роман је рушевина једне бајке" (песме и одломке из романа у интерпретацији аутора са музичком позадином из Моцартовог опуса). Као и зборник радова Прећуткивани писци или о Делу М. Лукића, који чини седам објављених књига о стваралаштву М. Лукића. За разлику од ЦД "Архив трговаца светлошћу" (Београд, 2003), ЦД "Вечити чудесни коренови" доноси неколико нових романа М. Лукића, и читавих низ есејистичких књига које расветљују тзв. зону сумрака српске књижевности 20. века. То су књиге:"ПЕПЕЉУГА или случај М.Лукића" С. Иг. Митровића;"ЛЕГЕНДА или о уметности будућности" Александра Лукића, "СЕНКЕ БУДУЋНОСТИ", "АВЕТИЊСКА МЕТАФИЗИКА РОМАНА-ЕСЕЈА Ујкин дом", "СФЕРА ПОСЛЕДЊЕ МИСТИКЕ" М. Мркића, као и "ТАПИЈА О ИЗВОРИМА" (најпотпунија Библиографија М. Лукића 1965 - 2006). Обим књига публикованих у овом зборнику је око 700 стр. - "Постоји и критика књижевних дела: она права и моћна, надмоћна, која из дела зрачи кроз време. Надмоћност те књижевне критике, чије дејство нико не може зауставити, те критике која зрачи из опуса М. Лукића, биће, верују писци једне од књига о М. Лукићу ("На ветру, на висини, на чистини") веома плодотворна за даљи развој модерне српске књижевности...Критичари су га, пре свега - српски, као зла маћеха, сакрили под корито. Читали су они или слушали у детињству бајку о Пепељуги, можда и пролили коју сузу; и знају крај бајке и поуку. Јер на Балкану многи пролазе кроз епску поезију, мит. Многи долазе из мита и завршавају у њему. Да је мит на почетку књижевности, како је тврдио Борхес, као и на њезину крају, најбоље показује и случај М. Лукића. Лукићев опус је скривен уз помоћ тзв. троглаве моћи официјелне српске књижевне критике..."

Шта је све скривено - показује овај најновији ЦД или дигитална верзија публикованих Сабраних Дела М. Лукића.
Ко је Лукић, у ствари?
"...Мирослав Лукић је, ето, такав писац. Писао песме, огледе или прозу - он поступа на исти начин, тражи ону свакодневну бодлеровску грозницу и препушта се стихији.
(Писац мора да ствара без обзира на потоњу судбину својих дела.) Ма каква била судбина његових дела, Мирослав Лукић ју је до краја испунио..." 
(Владимир Јагличић, "Борба", 2002)

2006; ћирилица; 12 x 14 цм; 6260 стр.

Списак Дела Сабраних радова у оквиру ВЕЧИТИХ ЧУДЕСНИХ КОРЕНОВА (полеђина корица штампаног издања „Ковчег безразложних успомена“ (књига распродата)



Нема коментара:

Постави коментар

КАЛЕНДАРИ ВАЛТАЗАРА ПРЕВАЛЕЗА или ЗМИЈОНОША (тринаесто сазвежђе)

КАЛЕНДАРИ ВАЛТАЗАРА ПРЕВАЛЕЗА или ЗМИЈОНОША (тринаесто сазвежђе)
Књига без краја о бескрајном